Labor Code regulations update - April 2023
The new iteration of the Labor Code introduces significant changes aimed at improving the work-life balance of employees. We present the most important modifications introduced in April 2023.
.Wśród przeróżnych – mniej lub bardziej komplikujących życie polskim przedsiębiorcom pomysłów, prym ostatnio wiedzie KSeF – ucieleśnienie pragnień naszego Ministerstwa Finansów i jednocześnie drzazga w… pięcie właścicieli firm. KSeF – niczym Wielki Brat od faktur – będzie miał oko na bieżący obrót gospodarczy w kraju i żaden, choćby najmniejszy VAT się przed nim nie ukryje.
Krajowy System e-Faktur – KSeF to sposób na ujednolicenie generowanych przez naszych rodzimych przedsiębiorców faktur. Zgodnie z założeniami KSeF będzie jeden ustrukturyzowany wzór e-Faktury obowiązujący wszystkich przedsiębiorców, a każdą e-fakturę wystawca będzie zobowiązany wysłać do KSeF. Faktura wysłana do KSeF uznana będzie za fakturę dostarczoną do nadawcy. Dotyczy to także korekt. Obowiązkiem nadawcy będzie pobranie dokumentu z bazy KSeF. Oznacza to, że sprzedawca nie będzie zobowiązany do przekazywania faktury kontrahentowi – ani w wersji papierowej, ani w elektronicznej (rozumianej w dotychczasowy sposób, np. jako faktury wysłanej klientowi e-mailem).
Uwaga: Dotyczy to zarówno dokumentów generowanych w sprzedaży B2B, jak i B2C.
KSeF zwolni przedsiębiorców z obowiązku przechowywania faktur przez 5 lat. Wszystkie dokumenty będą bowiem w jednej bazie danych.
Dziś w obrocie gospodarczym funkcjonują zarówno dokumenty papierowe, jak i faktury wysyłane w formie linków, załączników PDF bądź elektronicznych obrazów faktur. Chociaż nazywamy je fakturami elektronicznymi, nie są one e-fakturami w myśl wymagań KSeF. KSeF zakłada, że e-faktury będą miały ustrukturyzowaną budowę i będą przekazywane w formie pliku XML, którego budowę szczegółowo określa ministerstwo.
Rok 2022 i 2023 to okres dobrowolnego korzystania z KSeF. Obowiązek nastąpi wraz z 1 stycznia 2024r. i obejmie wszystkich – bez względu na branżę, wielkość firmy i osobowość prawną. Daje to przedsiębiorcom czas na przygotowanie się do wdrożenia w firmach obsługi KSeF. KSeF to nie postanowienie noworoczne, nie odkładaj wdrożenia w nieskończoność. Oponka na plaży nie pociągnie za sobą konsekwencji skarbowych w przeciwieństwie do niewdrożenia KSeF...
Ponieważ KSeF jest rozwiązaniem wprowadzonym przez rząd, rząd wyposaża nas w narzędzie niezbędne do obsługi tego systemu. Co ważne, są to narzędzia bezpłatne: Strefa testowa KSeF
Najwygodniej byłoby wysyłać faktury do KSeF wprost z oprogramowania do faktur - po wygenerowaniu dokumentu jednym kliknięciem przekazać go do KSeF wraz z ewentualną informacją dodatkową wysyłaną do odbiorcy faktury. aleFaktury – aplikacja do wystawiania faktur online – już została wyposażona w obsługę KSeF.
Decydując się na obsługę KSeF za pośrednictwem dedykowanej aplikacji stworzonej komercyjnie, dajesz sobie także poczucie bezpieczeństwa. To dostawca oprogramowania zapewnia Tobie działającą integrację, a Ty nie jesteś zdany na intuicyjność rządowych rozwiązań. Dostawcy komercyjnemu będzie zależało na zadowolonych klientach, a temu drugiemu dostawcy…? Sam sobie odpowiedz.
Pamiętaj! Jeśli decydujesz się na testy obsługi KSeF, nie wprowadzaj do bazy danych prawdziwych faktur. W końcu to tylko testy…
Po włączeniu w aleFaktury obsługi KSeF, możesz wysyłać wygenerowane w aplikacji faktury do KSeF. Przejdź na listę dokumentów sprzedaży, zaznacz wybraną pozycję, a następnie kliknij: Wykonaj -> KSeF -> Oznacz do wysyłki.
Dokumenty zmienią status KSeF na: Oczekiwanie na wysłanie.
Faktury zostaną wysłane do KSeF po kilku minutach – aplikacja automatycznie uruchamia synchronizację z KSeF co kilkanaście minut. Po wysłaniu dokumentów do KSeF, faktury zmienią status na: Wysłany do KSeF, a po pozytywnej weryfikacji dokumentów przez ministerstwo na KSeF: Potwierdzony. Jeśli weryfikacja nie powiedzie się, faktury otrzymają status KSeF: Nie powiodło się.
Zamiast czekać na systemową synchronizację, można wywołać ją natychmiast:
Wykonaj -> KSeF -> Synchronizuj
Aplikacja aleFaktury umożliwia też ustawienie reguł, zgodnie z którymi po zakończeniu pracy nad fakturą i zmianie statusu dokumentu na Zatwierdzony, system nada fakturze status KSeF: Do wysyłki.
Uwaga: Faktury wystawiane w aleFaktury mają swoje statusy, np.: Zatwierdzony, W trakcie edycji. Są to statusy dokumentów wskazujące na etap prac nad dokumentem. Dla przykładu – status W trakcie edycji, mówi nam, że dokument jeszcze nie jest skończony, a status – Zatwierdzony, że prace nad nim się skończyły i nadany fakturze numer jest ostateczny. Obok statusów dokumentów funkcjonują także statusy faktur związane z obsługą KSeF:
Każda faktura, która przejdzie weryfikację KSeF otrzyma specjalny unikatowy numer KSeF. Numer ten będzie dostępny w widoku dokumentu z poziomu aleFaktury.
Jeśli włączysz obsługę KSeF w swojej przeglądarkowej aplikacji do faktur aleFaktury, nie będziesz musiał myśleć o imporcie Faktur zakupowych z KSeF. aleFaktury zrobi to za Ciebie. Aplikacja cyklicznie łączy się z KSeF – nie tylko wysyła wystawione przez Ciebie faktury ze statusem: KSeF: Gotowe do wysyłki, lecz także pobiera wystawione Tobie faktury, które Ty znajdziesz w swojej aplikacji w sekcji: Import KSeF/ Importowane. Myślałeś, że po kolejnej wersji Nowego Ładu, plików JPK, twardych lockdownach i rezygnacji Maryli z występu podczas Sylwestra Marzeń nic nie jest w stanie Cię zaskoczyć? Jak mało jeszcze wiesz…
Wpis ma charakter informacyjny. Po poradę prawną lub księgową udaj się do swojego prawnika/ biura rachunkowego.
If so, you will probably like our online invoicing software.
Try it out for free!Do you need more? Or maybe less? Change your package at any time! Pay for the features you use!